Wszystkie zdjęcia zamieszczone na tym blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie bez uprzedniego uzyskania mojej zgody.

poniedziałek, 3 września 2012

plecak worek- instrukcja

Ponieważ docierały do mnie pytania dotyczące jak uszyć plecak worek- postanowiłam wykorzystać okazję, że muszę uszyć worek na obuwie zmienne dla mojego syna, przygotować tutek. To moja pierwsza instrukcja więc proszę o wyrozumiałość.
1. Zaczynamy od przygotowania potrzebnych materiałów. Należy przygotować:
- kawałek materiału na wierzchnią część worka o wymiarach równych szerokości jaką chcemy aby nasz worek posiadał oraz podwójnej długości
- podszewkę- 2 kawałki o wymiarach- porządana długość i szerokość
- pasek materiału na ramię oraz jeden mały pasek na "pętelkę"
- potrzebny nam jest również kawałek materiału na tunel dla sznurka. Długość tego paska będzie krótsza od obwodu gotowego worka a szerokość według naszego uznania
- sznurek.
Wszystkie części prasujemy.
Paski na ramię i pętelkę należy na całej długości złożyć na pół lewą stroną do lewej i zaprasować. Następnie każdą z wyznaczonych połówek ponownie zaprasowujemy na pół lewą stroną do środka i całość składamy na pół. Mam nadzieję, że zdjęcia zobrazują to, co próbowałam wyjaśnić.

Następnie należy przestębnować paski.

Teraz zabieramy się za wierz worka. Kawałek materiału składamy na pół (po długości), prawą stroną do prawej. Zszywamy np. zygzakiem, boki worka. Zapasy szwów przycinamy. Wywracamy na prawą stronę.

Teraz należy przyszyć pętelkę. Mały pasek układamy w kółko i przyszywamy w wybranym dolnym rogu. Możemy to zrobić jeszcze przed zszyciem wierzchu worka- jak nam wygodniej.

Następnie przystępujemy do przyszycia tunelu. Kawałek materiału na tunel układamy na wybranej wysokości pod "wlotem" plecaka. Układamy go prawą stroną do prawej strony materiału. Z przodu plecaka musi między końcami tunelu zostać otwór. Brzegi tunelu w tym miejscu należy zaprasować na wierz na odległość około 1 cm. Przeszywamy tunel u górnej krawędzi.Następnie tunel wywijamy do góry i zaprasowujemy. Tuż przy szwie wąsko stębnujemy. Następnie podwijamy drugi brzeg tunelu i również stębnujemy. Gotowe.


Teraz przechodzimy do podszewki. Kawałki składamy prawą stroną do prawej i zszywamy boki oraz część dołu. W dole zostawiamy otwór przez który następnie będziemy mogli nasz plecak wywinąć.


Następnie należy włożyć część wierzchnią plecaka do podszewki. Prawą stroną do prawej (po zszyciu podszewki nie wywracamy jej. Pomiędzy warstwy wkładamy jeszcze duży pasek na ramię, tak aby na zewnątrz wystawał tylko jego jeden koniec (długość około 1,5 cm). Ważne aby pasek był ułożony po tej stronie gdzie pętelka. Po dokładnym ułożeniu zszywamy wszystkie warstwy razem. Następnie przez otwór w podszewce wywijamy plecak na prawą stronę.Zszywamy otwór w dole podszewki. Wkładamy ją do wewnątrz naszego plecaka i dokładnie układamy obie warstwy. Prasujemy i stębnujemy.
Teraz to już z górki. Ramię przekładamy przez pętelkę i zawiązujemy w supeł. Do tunelu wciągamy sznurek. Sznurek oczywiście możemy zastąpić tasiemką. Jego końce można ozdobić koralikami, guziczkami- co nam przyjdzie do głowy. Tym razem ja zrobiłam pętelki.

Tadam! Plecak gotowy.


Mam nadzieję, że instrukcja jest czytelna i komuś się przyda. W razie wątpliwości proszę o pytania. Jeżeli ktoś uszyje plecak z tego tutka fajnie by było, gdyby się pochwalił efektami.

Pozdrawiam serdecznie.

13 komentarzy:

 1. Super:-))) Kursik na pewno mi się przyda:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. o rany worek super ale nie na moje umiejętności a raczej ich brak :)))
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny pomysł na plecak :) Żebym tylko jeszcze umiała szyć :D Ale na pewno kiedyś spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć Anitko:) znalazłam u Ciebie ten tutek, jest świetny, jak tylko znajdę chwilkę czasu to sobie uszyję taki worko-plecaczek. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo się cieszę, że się podoba. sama mam zamiar uszyć taki worek dla siebie. dać inne tkaniny, doszyc jakąś kieszonkę i będzie super do latania po mieście.

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że przypadł do gustu :)

   Usuń
 6. Genialny i świetnie opisany tutorial! Właśnie przed chwilką skorzystałam :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz tu po sobie ślad.